Home Lifestyle 152 sec

152 sec

331
0

Krása Olomouce ve 152 vteřinách

Do Jakuba Hutyry, studujícího doktorské studium v oboru anorganické chemie na olomoucké univerzitě, byste nikdy neřekli, že jeho největším koníčkem je fotografování. Loni v létě na sebe upozornil netradičním videem Olomouc in Motion, které se těší na internetu velké sledovanosti.

Autor: Jakub Wittka Foto: Archiv Jakuba Hutyry

Na první pohled možná jen další obyčejné video z Olomouce, při hlubším zkoumání ale originální a poutavé dílo, které si zaslouží pozornost.  Dvě a půl minuty, pět tisíc fotografií, desítky hodin v ulicích města a ještě více u monitoru počítače. Tak vznikal projekt Olomouc in Motion.

Jak velkou měrou se vlastně věnujete fotografování?

Tou největší, kterou mi čas dovolí. (směje se) Kvůli studiu a práci nemám na focení zase tolik času, který bych chtěl mít, a tak se snažím využít každé chvilky, kdy je jen trochu vstřícné počasí k vytvoření nějaké té fotky. Na druhou stranu, mám za to, že profesionální fotograf po čase ztratí ten opravdový entuziasmus z každého focení, začíná to pro něj být prostě a jednoduše rutinní práce. Proto jsem rád, že při každém focení zažívám nepopsatelné pocity štěstí, které stále přetrvávají.

Takže vy byste se jednou nechtěl stát profesionálním fotografem?

Nechávám tomu volný průběh. Tím, že studuji na míle odlišný obor, než je fotografování, a to anorganickou chemii, uvidíme, kam mě to po škole potáhne. Nechtěl bych se však nikdy focení úplně vzdát, přece jen na to mám tuto činnost příliš rád a určitým způsobem se v ní reflektuje moje fantazie, kterou nedokážu plně využít při studiu.

Jak vnímáte Olomouc okem poloprofesionála?

Neřekl bych, že Olomouc je pro fotografování lepším městem než jakékoli jiné, stejně velké město. Na Olomouci je ale krásné, že je pro fotografa variabilní. Ať už chce vyfotit krásnou krajinu, architekturu nebo cokoli jiného, vše má na dosah ruky. Velmi kladně hodnotím například krásné parky v centru města, kde se dají vytvořit opravdu nádherné snímky. Jsou tu přístupné jak moderní, svým způsobem krásné stavby, tak naopak fascinující historické budovy. V tomto je Olomouc pro fotografa velmi přitažlivá. Ještě jsem neměl problém, abych v dosahu městské hromadné dopravy nenašel to, co jsem hledal.

Přesto, máte nějaké oblíbené místo, na které se často s fotoaparátem vracíte?

Na podzim mám velmi rád okolí koupaliště Poděbrady, které se tu sice v létě hemží lidmi, ale právě na podzim získává ta velká vodní plocha zajímavé kouzlo opuštěnosti. Tam právě v tuto roční dobu fotím velmi rád. Evergeenem je pak Svatý Kopeček, který je sice velmi oblíbeným místem v každou roční dobu, ale vždy tam najdu místo, kde pořídím jedinečné fotky.

Na internetu hodně lidí zaregistrovalo vaše video Olomouc in Motion, co vás k tomuto dílu inspirovalo?

Chodil jsem po městě s foťákem a říkal jsem si, že jedna fotka nikdy nevystihne to, jak je v Olomouci živo. Co fotka, to jeden moment. Ale proč těch jednotlivých momentů neposkládat za sebe více tak, aby vznikl příběh? Vytvořil jsem tak video, které má oproti klasickému filmu jednu velkou výhodu. Je totiž mnohem kvalitnější. Zatímco detaily v obrazu klasické kamery nejsou moc ostré, na fotce vynikne opravdu každý detail. 

Jak moc práce dá vytvořit takové video?

Začal jsem pracovat na začátku července a v půlce srpna už bylo hotové s tím, že práce to byla spíš nárazová, podle počasí. Problém byl třeba ten, že půlku července bylo velmi teplé počasí a na obloze nebyl ani mráček, takže by se na fotkách nemělo co hýbat a působilo by to mdle. Na druhou stranu jsem zase v té době pracoval v noci, když byly vidět hvězdy, k tomu to bylo zase dobré. Fotograf musí být taky trochu meteorolog. Když se ve tři odpoledne podívám na družicové snímky, tak zhruba odhadnu, jak bude obloha vypadat večer, a jestli se mám vypravit do terénu.

Na vaše video byly velké ohlasy ze strany diváků, vedení města se vám neozvalo? Působí to na mě jako dobrá propagace Olomouce…

Ne, neozvalo, i když hodně od lidí slyšívám, že bych měl zkusit jít na radnici, zda by se to nedalo nějak smysluplně využít. Já se ale zatím držím toho, že jsem opravdu poloprofesionál a fotografování nemám jako hlavní pracovní činnost. Video jsem dělal pro zábavu a jsem rád, že s ním slavím nějaký úspěch. A druhá věc je ta, že já se nerad vnucuji. Přes léto se mi ale ozvala paní z Karlových Varů, která pořádá cestovatelský festival, jestli bych tam nechtěl moje dílo prezentovat, což mne velmi potěšilo. Je tady ovšem zádrhel v tom, že na hudbu, kterou jsem ve videu použil, nemám licenci, tudíž bych jej nemohl na festivalu použít.

Máte v plánu vytvořit další podobné věci?

Zrovna pracuji na novém videu o Olomouci, ale tím, že mi zase začala škola, je toho času opravdu málo. Každopádně to bude kontrast k Olomouc in Motion – chci záběry, kde bude úplně prázdné město, bez lidí. Snad bude dostatek času a málo lidí v ulicích.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here