Home Lifestyle Hlavní město olivového oleje

Hlavní město olivového oleje

148
0

Vodnjan / Dignano – hlavní město olivového oleje

Vodnjan italsky Dignano je malebné městečko na jihozápadě Istrie, s neopakovatelnou atmosférou. Na každém kroku je cítit minulost, každá pěšina ukrývá nějakou stavbu, kostel, palác vystavěný v gotickém, renesančním nabo barokním slohu. Nespočet překrásných staveb, svědčí o tom, že umění a kultura jsou hluboce zakořeněné v tomto malém městečku.
I příroda tu byla štědrá, Vodnjan-Dignano je téměř synonymem pro EVOO (extra virgine olive oil), nejlepší olivové oleje světa pochází právě z tohoto místa.
Vodnjan je “dvojjazyčné” městečko se šesti tícíci obyvateli, ležící nedaleko (asi 7 km) od hlavního správního města Puly (60 tis.obyvatel).
Poloha  městečka nedaleko pobřeží  je  neuvěřitelných 140m nad mořem , což  dává jeho obyvatelům úchvatný pohled na blízké pobřeží a souostroví, národní park Brijuny. Při jasném bezmračném počasí jsou vidět přes vod Benátky.
Vodnjan je ze všech stran obklopen nekonečnými olivovými háji, které jsou protkané stovkami parádních pěšin na běhání, kolo, nebo jen tak na procházky.  Kteroukoli z nich  se vydáte z kopce dolů ,vždy se objevíte  na pobřeží.
Vodnjan je doslova “napěchován” historickými památkami, které v obdivuhodné kondici přežily nadvládu Benátčanů, vpád Napoleona i obě světové války. Nejzámější a nejvýznamější z nich je kostel sv.Blažeje, který je i zároveň patronem tohoto místa. Jde o  farní kostel s vejvyšší věží na celé Istrii, který ukrývá pozoruhodnou sbírku mumií svatých …
Italský ráz  Dignana  pocházi z dob Benátské republiky, což byl jeden z italských států vytvořený kolem města Benátky,  kdy na vrcholu své moci ovládaly Benátky kromě svého okolí také Istri.
Později se Istrie stala součástí Habsburské monarchie, Rakouska-Uherska a do roku 1947 byla Italská, až po roce 1947 byla připojena k Jugoslávii, později 1991 k Chorvatsku…
Poměrně výrazná a dlouhá “italská” historie Istrie dává jeho městům nádech středověké Itálie, což podporuje i všudypřítomná italština, která je naprosto přirozenou a samozřejmou součástí života místních obyvatel. Italština je na jižní Istrii uzákoněna. Každý nápis je uveden vždy chorvatsky a zároveň italsky, na úřadech se vždy dorozumíte italsky, každé sdělení nebo úřední listinu je vždy obdržíte ve dvou jazycích, děti si mohou vybrat, jestli budou navštěvovat chorvatskou, nebo italskou školku, nebo školu…Na ulicích  jsou  běžně slyšet hovory lidí, kdy jeden mluví italsky, druhý mu odpovídá chorvatsky, a třetí se přidává s bumbarštinou ( prastarý mix italštiny a chorvatštiny, typický pouze pro tento region). Pouze 50% obyvatel Dignana jsou Choorvatě, zbytek tvoří italové a další národnostní menšiny. Historicky jsou ve Vodnjanu tyto  národy tak promíchané a blízké, že většina rodin je dvojjazyčná.
To vše přispívá k neuvěřitelné otevřenosti a kosmopolitnosti místních obyvatel, kdy i jako cizinec máte pocit,že jste doma…