Home Sport GAME.SET.MATCH

GAME.SET.MATCH

298
0
Tomas Berdych of the Czech Republic acknowledges spectators after winning his men's singles match against John Isner of the U.S. at the French Open tennis tournament at the Roland Garros stadium in Paris June 1, 2014. REUTERS/Vincent Kessler (FRANCE - Tags: SPORT TENNIS) - RTR3ROZN

KONEC JEDNÉ TENISOVÉ ÉRY

TOMÁŠ BERDYCH

Tomas Berdych 

 

Tomáš Berdych se ve 34 letech rozloučil
s tenisovou kariérou. V kulisách dějiště Turnaje mistrů v Londýně. Za asistence těch nejlepších hráčů světa, ale už ne jako jejich soupeř na kurtu s raketou v ruce.

Společně s dalšími osmi hráči včetně Radka Štěpánka, kteří v době nedávné také odložili tenisovou raketu jako své hlavní „pracovní“ náčiní.

Čtyřiatřicetiletý rodák z Valmezu potvrdil to, o čem se v posledních měsících spekulovalo. Zdravotní problémy a stále se vracející bolesti zad vystavily bývalému čtvrtému hráči světa de nitivní stopku.

A tak přišlo loučení. Na Turnaji mistrů, kde sám hrál šestkrát. Na konci roku 2019 už ne. „Mezi nejkrásnější pocity tenistů patří okamžik,
kdy opouštíte kurt jako vítěz. Tyhle momenty miluje každý, nejsem výjimkou. Tohle mi bude chybět, ale věřím, že př dou nové věci, které mi budou přinášet zase radost,“ loučil se Berdych před zaplněným hledištěm londýnské O2 Areny.

Měl jste vůbec ve sportu v mládí na výběr?

V podstatě jsem mohl dělat dvojí – buďto jezdit na kole, nebo hrát tenis. A když máma, coby doktorka, viděla, jak se na ploché dráze kluci sem tam potloukli, řekla, že budu hrát tenis, a basta. Prý to pro mě bylo bezpečnější.

Co pro vás tenis znamená?

V prvé řadě mě tenis nesmírně baví…

… i třeba ve chvíli, když vás nedávno v Pekingu
Novak Djokovic drtivě porazil?
Ano, i takový je tenis. Novak po zápase řekl, že hrál jeden z nejlepších zápasů ve svém životě. Takových má každý tenista za kariéru jen pár. Ještě dlouho na to budu vzpomínat, ale určitě ne ve zlém. Možná by spoustu lidí tento výsledek emotivně zničilo a frustrovalo, já jsem ale typ člověka, který si své problémy umí vyřešit okamžitě, tady a teď, a jít dál s čistou hlavou. Moje životní lozo í je, že když nejde o život, tak
v podstatě nejde o nic. Jsem rád, že můžu hrát v generaci Federera a Nadala, kde není vůbec jednoduché se na kurtu zkoncentrovat a vyhrát.

Jaký je vlastně civilní Tomáš Berdych?

Spoustu lidí soudí tenistu jako člověka podle toho, jak se chová na kurtu. Já, ale i ostatní tenisté, mám dvě tváře. Jednou je tvář během tenisového utkání, kdy se snažím podat co nejlepší výkon. Už jsem si párkrát přečetl, že na kurtu působím až arogantním dojmem, jenom- že to je jen důsledek mé naprosté soustředěnosti na hru. Mimo kurt jsem jiný. Uvolním se, vydechnu. A v tu ránu jsem civilním Tomášem Berdychem.

Souvisí s tím i vaše prezentování se na sociálních sítích?

Přesně, tam se právě snažím lidem ukázat, že nejsem jen kamennou tváří, kterou znají z dvorce. Dokonce se snažím jednou za čas být vtip- ný, tak doufám, že alespoň část mých fanoušků touto cestou pobavím.

S tenisovými úspěchy jde ruku v ruce
i status celebrity. Zvykl jste si?

Musel jsem si zvyknout. Je samozřejmě potěšující, když vidíte všechen ten zájem kolem vás, na druhou stranu to však má i své stinné stránky. V dnešní době lační média po excesech známých celebrit a dokážou si z člověka udělat to, co z něj chtějí mít. To já nechci, a proto se snažím odlišit. Jdu si svoji individuální cestou snad i proto jsem podepsal smlouvu s rmou H&M, i když v tenisovém světě většina tenistů nosí známé sportovní značky. Já chci být sám sebou a jít po nevyšlapané cestičce.

Za svou tenisovou kariéru jste procestoval velký
kus světa. Cítíte se být stále Valachem?

Já se na to nedívám pohledem rozdělování republiky na Čechy, Hanáky nebo Valachy. Jsem prostě Čech, který má rád celou Českou republiku. A pokud jsem díky tenisu ukázal v zahraničí, že existuje nějaká Česká republika
a jsem hrdý na to, že jsem se tady narodil, pak jsem spoko- jený.

Kam se na světě rád vracíte?

V rámci Česka je to určitě Valaššské Meziříčí, člověk vždy tíhne k místu, kde prožil dětství. Monte Carlo, kde mám svůj team a tvrdě tam trénuju. Mám rád Prahu jako jedno
z nejkrásnějších a nejhistoričtějších míst na světě. Vždycky rád zavítám třeba do New Yorku. Myslím si, že místo ale nečiní člověka šťastným. Mám to rád všude tam, kde jsou mí přátelé, cítím se tam dobře – a to pak může být kdekoli na světě.

Má profesionální tenista ještě čas na nějaké koníčky?

Určitě. Já třeba hrozně ujíždím na moderních technologi- ích, sleduji poslední trendy, zajímám se, co se kde na trhu objevilo nového. Sbírám hodinky, ale rozhodně ne jen
z rozmařilosti, kdy bych si kupoval každý týden nové. Do hloubky je studuji, vím, jaký strojek je v jakém modelu, poznám unikát, do kterého se vyplatí investovat.

Založil jste svůj vlastní nadační fond, proč?

Cítím, že jsem dosáhl nějakého bodu, a to jak na kurtu, tak mimo něj, a zjistil jsem, že je čas začít zase něco vracet.
A to třeba dětem, které si nemohou dovolit z nančních důvodů sporto- vat, i když by třeba jednou mohli hrát na mém místě. Nesnesu pomyš- lení, že by seděli doma u tele- vizí a počítačů, když by mohli prohánět venku na hřišti fotbalový míč nebo tenisový míček. Doteď jsem aktivi- ty těchto dětí podporoval ze svých peněz, což je ale z dlouho- dobého hlediska nesmysl, a tak jsme založili Nadační fond Tomáše Berdycha, který bude mít za úkol podporu sportu jak dětí, tak dospělých.

Jak konkrétně bude nadační fond pomáhat?

Bude obecně podporovat sportovní akce v rámci České republiky a věci, které s tím vším souvisí. V rámci krajů poté například chceme iniciovat sportoviště, které budou poskytovat slevy díky tomu, že budou partneři nadačního fondu. Ti lidé, kteří se do programu přihlásí, můžou vyu- žívat v rámci konkrétního sportoviště určitých výhod. Je to tedy o vytvoření nějaké příležitosti sportovat pro lidi, kteří by na to za normálních okolností neměli nanční možnosti.

Bude to fungovat?

Věřím v úspěch tohoto projektu, protože jsem se v něm obklopil svými nejbližšími lidmi a společně tvoříme tým, který věřím, že dokáže druhým pomoci. Na plné obrátky by měl nadační fond běžet na začátku příštího roku.

Jak se ve vašem nadačním fondu mohou lidé
angažovat?

Na webových stránkách tomasberdychfoundtation.org bude kontaktní formulář, přes který nás může kontakto- vat. Zároveň se tam dozví všechny informace.

Nebojíte se, že by vám mohl někdo vyčítat, že jste
mohl místo sportu podpořit třeba nemocné?

Nejsem typ, který by chodil po nemocnicích, hladil děti po vlasech a nechával se u toho nafotit. Těmto lidem pomá- hám, ale nepotřebuji, aby to věděla široká veřejnost, to je moje osobní věc. Primárně se chci zaměřit na oblast, kterou důvěrně znám a s kterou si můj obličej lidé spojují, a to je sport.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here