Home Lifestyle Michal Sýkora

Michal Sýkora

443
0

Michal Sýkora: Moji čtenáři touží vidět Olomouc na vlastní oči

I Olomouc má své spisovatele. Jedním z nich je Michal Sýkora, jemuž před dvěma lety vyšel detektivní román Případ pro exorcistu, na který v loňském roce navázal pokračováním s názvem Modré stíny. O úspěchu a popularitě jeho knih svědčí fakt, že Případ pro exorcistu ožije na televizních obrazovkách. Vyšetřovatelský tým v čele s majorkou Výrovou v podání Kláry Melíškové přivede na svět v podobě třídílné detektivní minisérie režisér Jan Hřebejk.

Část Případu pro exorcistu se odehrává v Olomouci, ale místo činu se nalézá ve Štěpánově. Máte vy sám na Štěpánov nějaké vazby?

Ve Štěpánově žila moje babička, takže díky tomu ho velmi dobře znám. S tím souvisí i má slabost pro britské detektivky. Přesný popis prostředí a konkrétní situovanost v nich hraje důležitou roli a souvisí také se samotným zločinem.

Jak na vaše romány reagují čtenáři z Olomouce a okolí?

Místní reagují velice pozitivně. Fakt, že se příběh odehrává v místě, které znají, jim zřejmě četbu nějakým způsobem obohacuje. Mnozí se navíc domnívají, že pokud se příběh odehrává na skutečném místě, musejí i ty postavy, které v něm vystupují, mít reálný základ.

Mají ho?

Nemají.  Jsou to fikční hrdinové. Ale ta zvláštní schopnost autosugesce, které čtenáři podléhají, je pozoruhodná. Byl jsem zahlcen dotazy, zdali znám některé lidi, protože jsem je ve svém románu určitě musel zobrazit.

A co čtenáři, kteří Olomouc neznají?

Na tyhle čtenáře zase dýchne atmosféra města. Někteří dokonce vyslovili touhu, že by Olomouc chtěli vidět na vlastní oči.

Dostal jste i nějaké kuriózní ohlasy?

Ano. Přišel mi mail od čtenáře, který byl nadšený z faktu, že oběť v mém prvním románu byla nalezena v popelnici v ulici, kde bydlí. Psal mi, že přímo do toho kontejneru chodí vysypávat smetí. Každá vycházka s odpadem teď pro něj získává nový vzrušující rozměr.

Případ pro exorcistu se stal natolik populárním, že Jan Hřebejk teď chystá třídílnou televizní minisérii. Čekal jste takový úspěch?

Ne, byl jsem velmi překvapený. Už dva nebo tři měsíce po vydání knihy mě oslovil Petr Jarchovský s dotazem, zdali bych souhlasil s tím, aby z mé knihy vznikl televizní film. Potom se situace vyvinula tak, že o režii projevil zájem Jan Hřebejk. Řekl bych, že stát se předmětem adaptace dvojice Jarchovský-Hřebejk, je snem každého autora.

Jste spokojený s hereckým obsazením role Marie Výrové?

Klára Melíšková, která Výrovou hraje, je charismatická dáma. Jsem velice spokojený s jejím hereckým výkonem. Melíšková je nicméně asi o patnáct let mladší, než moje vyšetřovatelka. Režisér Hřebejk to zdůvodnil tím, že herečky starší generace, které by se pro roli hodily, jsou vlastně všechny provařené. Jsou to hvězdné obličeje, které by z jeho pohledu pro postavu Marie Výrové příliš nevyhovovaly. Proto zvolil herečku tak výrazně mladší. A podle mě je to velice zdařilá volba.

Marie Výrová a Michal Sýkora. Nemohl jsem si nevšimnout vašich příjmení. Byl v tom záměr?

Byla v tom moje pochopitelná záliba v ptačích jménech.

Pokračování Případu pro exorcistu se jmenuje Modré stíny. Jedná se o sérii?

Já o tom jako o sérii uvažuji. Vznikne minimálně ještě jeden román se stejným vyšetřovacím týmem. Možná jich bude i víc, ale o jednom vím zatím určitě.

Budete potom pokračovat v psaní, nebo to Marií Výrovou skončí?

Psaní bych se rád věnoval i nadále. Ten příznivý čtenářský ohlas mě velmi překvapil a také nebudu zastírat, že mi nebyl milý. Takže, pokud čtenáři budou mít chuť moje knihy číst, tak já budu mít chuť pro ně no

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here