• Nepřijde vám, že opozice není v této věci tolik slyšet? 

To máte asi pravdu. Dlouhodobě zde vystupuje proti Babišovi TOP 09 v čele s Miroslavem Kalouskem, poslední dobou se ke kritice přidává i ODS. V projevu bezprostředně po vládní krizi se Petr Fiala vyjádřil, že Andrej Babiš nemůže být v této ani v žádné jiné vládě, což bylo možná trochu překvapující a jednalo se o takové první odvážnější vystoupení ze strany ODS. Takže je to dílem pravda, ale je to i otázka určité politické strategie.

  • Jak byste zpětně zhodnotila situaci, která se udála na Hradě – oznámení demise, stažení demise a ceremoniál k neexistující demisi vlády ze strany prezidenta?

Události již nabraly jiný spád. Ale viděla bych v tom všem jeden zásadní a problematický moment. Když Bohuslav Sobotka přicházel na Hrad, zazněla z jeho úst věta, že se přišel pana prezidenta zeptat, jak vnímá demisi. Zda jako odchod celé vlády, nebo jen premiéra. Řekla bych, že to byla strategická chyba, protože tím vytvořil precedent, že se o podobných otázkách dá vůbec pochybovat. Reakce ústavních právníků byla přitom taková, že interpretace je jednoznačná. Ale Bohuslav Sobotka tím do budoucna mohl poněkud oslabit vnímání pozice premiéra.