Home Lifestyle Vědecké Cannes

Vědecké Cannes

328
0

OLOMOUC SE PROMĚNILA VE VĚDECKÉ CANNES

Naše hanácká metropole umí být světová. O tom svědčí letošní ročník festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO), kterému patří každoročně druhá polovina dubna. Po konci světa a lásce a nenávisti k matematice v letech minulých se letošní AFO zaměřilo na kosmos.  Nadšení návštěvníci s bílými kartičkami kolem krku nemeškali a zaplavili celé centrum Olomouce. 

V letošním roce bylo opravdu o co stát. Mezi 15. A 20. dubnem, kdy festival probíhal, na něj přišly více než neuvěřitelné čtyři tisícovky lidí. A většina z nich se zdržela po několik dní. Což znamená, že promítacími sály protekly desetitisíce návštěvníků. To AFO řadí k velkým českým festivalům.
„Letos k tomu navíc musíme speciálně připočítat víc než 300 oficiálních festivalových hostů a 250 členů štábu. Na šest dní je ta koncentrace lidí obrovská,“ upřesnil nám Jakub Korda, ředitel festivalu.

Diváci se srocovali u bývalého Jezuitského konviktu, před Divadlem hudby, Vlastivědným muzeem, kinem Metropol i na Horním náměstí. Tam všude se promítalo. Zajímavé bylo také sledovat složení návštěvníků. Představa, že na AFO chodí jen studenti a nadšenci do filmu a vědy se podle Kordy ukázala jako mylná. Podle posledních zjištění festival vyjma dvou výše zmíněných skupin navštěvuje také veliká část běžných Olomoučanů.

Letošní, v pořadí již 49. AFO návštěvníky kromě kosmu seznámilo taky s podobami lásky napříč kontinenty, vzdalo hold jednomu z největších popularizátorů astronomie Carlu Saganovi a ukázalo, co dělají naši domácí mazlíčci v průběhu dne. Objevily se i tematické sekce o paměti a chronické nespavosti. AFO 2014 se také může chlubit rekordním počtem filmů – do letošního ročníku se jich přihlásilo rovných 420. Některé z nich se ve finále popraly o Cenu RWE za nejlepší český populárně-vědecký film a Cenu za nejlepší světový populárně-vědecký film.

Cen bylo ale mnohem více. Jejich slavnostní udílení proběhlo v sobotu 19. dubna v kině Metropol a neuváděl ho nikdo jiný, než „hanák jako poleno“, herec a moderátor Tomáš Hanák.

Ovšem projekce filmů nejsou tím jediným, co diváky i hosty na AFO každoročně láká. Důležitou roli hraje také výborná přátelská atmosféra festivalu a Olomouce a bohatý doplňující program. Návštěvníci si užívali besedy, přednášky a výstavy. Mohli si vyzkoušet několik experimentů a zdolat hlavolamy, rozeseté po chodbách bývalého Jezuitského konviktu.

Za nemalou zmínku stojí také úžasný noční život, kterým je AFO vyhlášené. „Je až neuvěřitelně nádherné, jak se v těch chvílích, kdy spolu tančí v atriu bývalého Jezuitského konviktu, bourají bariéry mezi studenty, pracujícími a budoucími držiteli Nobelovy ceny,“ prohlásil Korda.

Letošním TOP hostem byl Lawrence Krauss, vědecká celebrita první kategorie. Bylo fascinující sledovat, že absolutně postrádal hvězdné manýry a byl neuvěřitelně skromný. Nakonec se i spontánně zapojil do toho bujarého festivalového života. Spousta návštěvníků určitě ocenila, že s nimi ve tři v noci tančil s králičíma ušima na hlavě.

Olomouc se mezi hosty těší velké popularitě. Například Beschera Saab, kanadský neurovědec působící ve Švýcarsku, který figuruje v užším výběru uchazečů o „jednosměrnou jízdenku” na Mars prohlásil, že příští rok přijede z Curychu na kole. A nebyli to jen vědci, kteří Olomouc navštívili. Dorazili i zahraniční režiséři z Kanady, USA, Nového Zélandu, Velké Británie a mnoha dalších. „Největší exotikou letos byla jedna filmařka z Chile,“ doplnil Korda.

Po dobu jednoho festivalového týdne se odpromítalo neuvěřitelné množství filmů, proběhla spousta večírků, hudebních performancí a koncertů. Každý rok se jedná o nezapomenutelný zážitek. Řekněte sami. Jak často se vám poštěstí zažít koncert v nasvícené bývalé jezuitské kapli?

Co na AFO říkají sami návštěvníci?

Zuzana Faldynová, 40
Oživilo to ulice Olomouce, všude pobíhali lidé s akreditacemi na krku a z celé akce sálala uvolněná akademická atmosféra. Nejvíc se mi líbila sociologická sekce a možnost diskuze s odborníky.

Adam Faldyna, 17
Nikdy by mě nenapadlo, že by mě mohly filmy o vědě tolik bavit. Každý den festivalu jsem stihl aspoň jeden film, nejvíc se mi líbily ty o nespavosti. AFO byl skvělý zážitek a příští rok určitě půjdu zase.

Kristýna Pavlačková, 22
Letos mě kromě filmů zaujal i koncert kapely Bratři Orffové. Nadchla mě nejen muzika, ale i prostory, kde se koncert konal. Kaple olomouckého Konviktu, stejně jako samotná Olomouc, dýchá nezapomenutelnou atmosférou.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here