Home Příběhy Výměnná dovolená

Výměnná dovolená

460
0

Kouzlo výměnné dovolené aneb cestování trochu jinak

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou, za kterou moc nedáte, ale přesto si ji užijete se vším všudy? Chcete poznat cizí zemi, její kulturu a přitom neutratit za ubytování ani haléř? Právě díky těmto možnostem stále více lidí využívá výměnnou dovolenou. Stačí trocha odvahy zkusit něco nového a můžete svou nemovitost vyměnit třeba za plážový dům na Floridě.

Tradice výměnných dovolených je ve světě známá již přes padesát let a čím dál více Čechů jí přichází na chuť. Přesto se stále většinou ještě dost bojíme svůj domov nabídnout cizím lidem. „Před první výměnnou dovolenou jsme měli trochu strach. Přece jen ta představa, že v naší posteli spí někdo úplně cizí, používá naše věci, jí našimi příbory… Dnes jsme rádi, že jsme do toho šli a už si nedovedu představit, že bychom cestovali jinak. Lidé, kteří jsou na takovou dovolenou zvyklí, prostě vědí, jak se chovat a vzájemně respektují své domovy a majetek,“ říká paní Alena, která svou chalupu na Šumavě vyměnila dokonce už i za plážový domek v Normandii.

Výhodnému cestování zpravidla předchází registrace na jednom ze specializovaných serverů. Za zapsání do celosvětové databáze Intervac dáte 2000 Kč za rok. Po vyplnění informací o požadované dovolené a přidání fotografií vašeho domu či bytu můžete neomezeně nabízet své nemovitosti nebo přímo kontaktovat osoby, s nimiž byste chtěli příbytek vyměnit. „Dříve než se rozhodnete realizovat výměnu, máte možnost dostatečně poznat své výměnné partnery a jejich domovy, přičemž nejčastěji doporučujeme osobní kontakt přes internet či telefon. Při pozdější realizaci výměny se tak již nová domácnost nejeví už jako cizí, ale naopak,“ říká majitel českého zastoupení agentury Intervac Antonín Macháček.

Pokud si hned zpočátku netroufnete na zahraniční dovolenou, můžete si vyzkoušet výměnu v rámci České republiky. Agentura Home Exchange Czech na svých webových stránkách nabízí širokou databázi bytů, domků a chat po celé republice. Členství je zde úplně zdarma a navíc můžete s hostitelskou rodinou komunikovat v mateřském jazyce.

Ať se už rozhodnete pro jakoukoliv variantu, výměnná dovolená vám v každém případě ušetří až padesát procent nákladů, protože jediné, co si sami platíte, je cesta a strava. Mnohdy můžete od výměnné rodiny dostat k dispozici i auto nebo kola. Co je však k nezaplacení, je možnost si na chvíli vyzkoušet žít jako někdo úplně jiný. Ať už v neznámé zemi nebo třeba jen v cizím domě u nás v Česku.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here