Home Příběhy Zahrada v pytli

Zahrada v pytli

265
0

Žijete ve městě, ale přesto ve vás sídlí duše zahradníka? Nechcete už ovoce a zeleninu kupovat v supermarketu, ale vypěstovat si ji sami? V Olomouci je to už dnes možné.

Na popud dobrovolnického sdružení vznikl před rokem projekt Za()hrada s možností vypěstovat si vlastní zeleninu, který úspěšně funguje už druhou sezónu. Olomouc se tak loni stala teprve druhým městem v republice, které tuto možnost svým obyvatelům nabízí. Do té doby se v komunitních zahradách dalo pěstovat jen v Praze.

Přímo u centra města v areálu letního kina tak máte jedinečnou možnost si pronajmout záhonek či tzv. „big bag“, což je obrovský pytel s hlínou a pěstovat, co vás napadne. Po celou sezónu tak můžete mít na stole čerstvé ovoce, zeleninu a bylinky a sdílet zálibu v pěstování s ostatními. „Není to jen o té zelenině. Hlavní myšlenkou je právě setkávání lidí a pěstování sousedských vztahů,“ upřesňuje jedna z organizátorek projektu Za()hrada Magdaléna Petráková.

Komunitní zahrada letos už v dubnu ožila přípravami a všichni členové projektu, lidé, kteří si něco vypěstovali už loni i noví zájemci o záhon se pravidelně scházeli na víkendových brigádách, aby zahradu připravili na novou pěstitelskou sezónu. Ti, co přiložili ruku k dílu a dobrovolně se ušpinili od hlíny za účelem zvelebení zahrady, dostali slevu na záhon.

„Celý ten nápad se mi moc líbí. Dokonce jsem se rozhodla pronajmout jeden pytel k pěstování pro přítele jako dárek,“ řekla jedna ze zájemců o pěstitelství Dominika Bittnerová. Mohlo by se zdát, že na konci každé pěstitelské sezóny se projekt s veškerým zahradnickým nářadím schová na zimu do kůlny, opak je ale pravdou. Kolektiv stojící za fungováním komunitní zahrady totiž celoročně spolupracuje s Divadlem na cucky ve Wurmově ulici. „V sále divadla pravidelně připravujeme pro veřejnost promítání, přednášky a workshopy, díky kterým se nám daří udržovat zájem o životní prostředí, umění a občanskou angažovanost,“ uvedla Petráková.

Cena pronájmu jednoho pytle či záhonu se pohybuje od 500-1000 korun na celou sezónu, což je skvělá cena za to, že si můžete kdykoliv skočit do svého pytle pro vlastní mrkev do polévky.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here