Home Příběhy Zaženete i Parkinsona

Zaženete i Parkinsona

289
0

Se třemi míčky zaženete i Parkinsona

Žonglování je činnost, kterou má nejspíš většina lidí spojenou s klauny nebo pouličními kejklíři. Málokoho napadne, že základy žonglování se třemi míčky se dají naučit už za devadesát minut. Ale je to perných devadesát minut. Odměnou vám bude nejen to, že můžete okouzlit své okolí, ale také uděláte něco pro svůj mozek.

Freskový sál na Wurmově ulici už zažil leccos. Církevní sněmy, vojenské přehlídky i přednášky studentům žurnalistiky. Teď se v něm každou středu odpoledne scházejí lidé, kteří by se rádi naučili žonglovat. Jsem jeden z nich a přiznám rovnou, že si moc nevěřím. „Klid, naučí se to všichni. Za hodinu a půl zvládnete tři míčky. Jsou lidé, co zvládnou tři už za dvacet minut,“ ujišťuje mě s úsměvem Jan Hlavsa, který kurz vede. Žonglování se věnuje už patnáct let.  Je členem olomouckého cirusu LeVitare, který se zaměřuje na pouliční divadlo, jehož je žonglování s čímkoliv nedílnou součástí.

Lekce žonglování začíná. Pouští se hudba a vzápětí se začíná poněkud nezábavným kroužením obou rukou. „Je to nuda, ale bez toho to nejde. Musíte si ten pohyb osvojit,“ vysvětluje Hlavsa. Kromě nás se krouživými pohyby rukou zabývají také tři pohledné studentky a jde jim to velmi dobře. „Doslechla jsem se o tom ve Vertigu, tak jsem to přišla zkusit,“ říká mi mezi cviky jedna z nich, studentka divadelních věd, Lucie.

Po kroužení rukama zapojujeme první balonek. Hážeme ho z ruky do ruky a zpět. Žádná věda, zvládá každý. Druhý míček v tom dělá trochu zmatek, ale pořád to ještě jde. Už se sice ozývá stále častější zvuk dopadu míčku na zem, ale s trochou snahy se všem obstojně podaří míčky zkrotit. Třetí míček je však jiná káva. Třetí míček totiž musíte vyhodit dřív, než vám do dlaně dopadne druhý, ale zároveň musíte chytit ten první, který míří do dlaně, odkud vyletěl ten třetí. Stíháte? Napsat je to komplikované a provést ještě těžší. „Tohle nezvládnu, je to zmatek,“ uleví si další ze studentek, Hana. Podobné pocity mají všichni. Míčky padají a padají. Jednou si ho hodíte moc blízko, jindy moc daleko, někdy ho prostě nechytnete, a když ho přecejenom chytnete, tak zase zjistíte, že jste zapomněli vyhodit ten druhý, atd.

Jenže stále uběhlo sotva dvacet minut a najednou, světe div se, při pekelné koncentraci a notné dávce štěstí – ano, já žongluji. Míčky létají tak, jak mají. Fantastické. Pět vteřin trvající euforii vystřídá hromadný dopad všech míčků na zem, který mě vrací do reality. Nicméně odtud už je cesta jasná. Zkoušet a zkoušet, dokud to nepůjde. Všichni se s tím perou statečně a výsledky se dostavují. Intervaly, kdy to jde, se prodlužují a pauzy mezi nimi jsou stále kratší. „Vidíte, říkal jsem, že to půjde,“ zubí se Hlavsa. Jeho cirkus si tu sice dneska zřejmě žádné konkurenty nevychoval, ale slovo dodržel, tři míčky zvládli všichni.

„Ještě to chce trénink doma, ale čekala jsem, že to nepůjde vůbec. Jsme nadšená, přijdu příště znova,“ říká Lucie.  Souhlasí i její kolegyně. „Je to super relax, člověk vypne hlavu, myslí jen na ty balonky, aby mu nepopadaly. Bavilo mě to,“ říká Hana. S překvapením si uvědomuji, že mě bolí celé tělo a tričko mám propocené. Je to zřejmě důsledek toho, že jsem se asi stopadesátkrát sehnul pro spadlý míček. Na závěr se dozvídáme ještě jednu zajímavou informaci. „V Německu je žonglování dokonce součástí povinné tělesné výchovy,“ říká Hlavsa. Samozřejmě nás zajímá proč. „Má totiž blahodárný efekt pro propojování mozkových hemisfér. Obnovuje se tím bílá kůra mozková, která jinak s věkem vysychá. A to zase způsobuje Parkinsonovu nemoc. Takže žonglujte, abyste posilovali mozek,“ loučí se s námi s úsměvem Hlavsa.

TIP: 

Pokud chcete žonglovat sami doma, nemusíte si hned kupovat speciální žonglérské míčky. Stačí tenisák, který se naplní moukou nebo pískem a obalí se nafukovacími balonky s uřezaným hrdlem.  Lze také tenisák napíchnout injekční stříkačkou a naplnit vodou. Důležité je, aby balonek byl měkký a těžký.   

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here