Home Architektura A2 Architekti

A2 Architekti

529
0

Lidé ze satelitů se začnou stěhovat zpět do města,…

Dvojice architektů Robert Štefka a David Benda z atelieru A2 má za sebou množství úspěšných projektů a realizací staveb nejen na Olomoucku ale třeba i v Praze. Olomouc znají jako své boty, vždyť jejich ateliér tu funguje už 14 let.  Zeptali jsme se jich například na to, jak vidí hanáckou metropoli z pohledu architekta, které stavby se u nás moc nepovedly nebo proč je dobré přespat jednu noc v bytě, než ho koupíte.  

Je Olomouc dobré místo pro bydlení?      

R.Š. Určitě ano. Obecně se říká, že stotisícové město je nejlepší na bydlení. Má všechno potřebné od institucí, přes občanskou vybavenost, školy, sport, nebo infrastrukturu.  Přitom je to stále ještě lidsky obsažitelná velikost. Nejde o nějaké gigantické anonymní velkoměsto. Olomouc má navíc ještě dva významné plusové body. Je to historické město s velkou památkovou zónou. Druhým specifikem je nebývale velké množství parků a zelených ploch. To vše zvyšuje atraktivitu Olomouce jako místa pro život.

D.B. Zcela souhlasím. Ještě bych snad doplnil, že Olomouc má také velký rozvojový potenciál. Myslím tím v oblasti pozemků. Je zde stále velké množství brownfieldů a nevyužitých pozemků přímo v blízkosti centra města. Je zbytečné stavět nové domy někde na okraji města, stavět by se mělo právě v těchto lokalitách.

Přesto se však lidé stěhují ven z města na vesnice nebo do satelitů. Obyvatel dokonce mírně ubývá. Jak si tento trend vysvětlujete?

R.Š. Já jsem dokonce tomuto trendu také podlehl.  Jsem olomoučák, žil jsem tu do svých pětadvaceti let. Pak přišla rodina a děti, takže jsem šel na vesnici. A až děti odrostou a vyletí z hnízda, tak není vůbec vyloučeno, že se zase vrátíme zpět do města. V určitém ohledu mi ten městský život chybí. Myslím, že takhle uvažuje mnoho lidí.

A volíte vesnici nebo satelit?

R.Š. Klasickou vesnici. Původně jsme si koupili pozemek na rozvojové ploše u Křelova, kde se to dalo definovat jako satelit. Byli jsme z toho nešťastní a za rok jsme ho prodali. Koupili jsme si starý dům v Břuchotíně a byl to rozhodně ten nejlepší počin, co jsme mohli udělat. Všechno tam bylo stabilizované, urbanismus, doprava, náves, sousedé, všechny ty věci, které člověk v satelitu nemá.  V satelitech chybí sociální kontakt, lidé jsou uzavření do sebe. Pokud je satelit navázán na původní vesnici, tak noví obyvatelé se starousedlíky prakticky nekomunikují. Důkazem toho, že jsme udělali dobře, je i fakt, že ten náš původní pozemek není doposud dostavěný, což už je nějakých patnáct let. Pořád tam chybí cesty, chodníky, stále jsou tam volné parcely. Takže klasická vesnice v dojezdové vzdálenosti k městu je prima..

D.B. S tím bych trošku polemizoval. Já bych třeba na vesnici nebydlel, ale to záleží na osobních preferencích každého člověka. Co bych viděl jako podstatnější, je fakt, že satelity už dneska zdaleka nejsou takzvaně „dobrá adresa“. Naopak se začínají vylidňovat. Satelity se samy o sobě stávají jakýmisi ghetty. Takoví ti opravdu bohatí manageři už tam nechtějí bydlet a stěhují se zase zpět do měst. Nemovitosti se tam stávají skoro neprodejnými. Těžko říct, co s tím bude dál.

Olomoucí už delší dobu hýbe debata o výškových stavbách. Vyjadřuje se k ní už i veřejnost, dokonce se tu demonstrovalo. Nemohu se proto nezeptat na váš názor. Mají být v Olomouci výškové stavby?

D.B. Stavět výškové budovy v Olomouci je ekonomický nesmysl. Tady nemá smysl stavět výš než deset pater. Já tyto stavby vnímám spíše jako demonstrace moci a sociálního postavení, než nějaké ekonomické nutnosti. Je to zkrátka zbytečné. Ale na druhou stranu je potřeba si položit otázku, proč by se tu vlastně něco takového nemělo stavět? Doba k tomu stejně směřuje a vývoj nelze zastavit. Každá taková stavba by ale měla splňovat dvě podmínky.  Jednak musí být architektonicky kvalitní a musí být umístěny s rozmyslem a ohledem na město. Nelze takové budovy stavět podle toho, kde si kdo koupil pozemky.

R.Š. Pokud nastane potřeba stavět výškové budovy, mělo by se na to určit konkrétní území. Olomouci neprospěje, když budou výškové stavby rozesety nekoncepčně na různých místech, jak koho napadne. Lokality jako Horní lán nebo třeba kolem nádraží se k tomu jeví jako vhodné. Obecně nám tedy věžáky nevadí.

Jaké povedené stavby byste v Olomouci z vašeho pohledu našli?

R.Š. Silo u tržnice, to je parádní realizace, byť ta obytná funkce se mi tolik nezdá. Pak se mi líbí Centrum Omega, a to jak z hlediska stavby, tak z hlediska funkce. Lubičova dostavba prodejny kol Moolbike na Palackého ulici je velmi povedená. A rekonstrukce Prioru dopadla podle mě také dobře.

D.B. Mě se líbí, jak byla provedena rekonstrukce Arcidiecézního muzea. Myslím tím nejen sály pro veřejnost, ale i technické zázemí. Budova Povodí řeky Moravy je sice stará, ale na svoji dobu velmi slušná. A nesmím zapomenout na přístavbu k budově Slovanského Gymnázia, ta je velmi zdařila.

Co se tedy podle vás nepovedlo?

R.Š. Rezidenční bydlení obecně je tady na tragické úrovni. Je nekonkurenceschopné vůči jiným městům. Terasové domy na ulici Okružní, to je hrůza. Pro lidi je tahákem ta terasa, ale přehlédnou tisíce nedostatků.

Není to dáno i tím, že většina developerů nepoužívá kvalitního architekta? 

D.B. Do značné míry je to pravda. Ale na vině jsou také nesmyslné a nepodložené požadavky developerů. Problém je i v tom, že samotní klienti nevyžadují kvalitní architekturu. Všechno je dnes záležitost trhu. Proto se také staví tak mnoho garsonek nebo byty 2+kk, protože dražší byty se špatně prodávají. Děsím se toho, že tu bude v novostavbách 80 procent garsonek. Kdo v nich bude bydlet?

R.Š. Souhlasím, že se staví s ohledem na finanční sílu potencionálních zákazníků. To je určující faktor, který má někdy za následek, že se tu potom staví architektonicky nekvalitně. Je to už v přístupu v projektu. Někteří developeři si ani neobjednají prováděcí projekt. Bez něj nelze postavit slušný barák. Je to děláno jen na peníze. Takový developer neřeší spokojenost zákazníka, nezáleží mu na referenci nebo dobré pověsti. Může běžný zájemce o koupi bytu či domu poznat, že na něm chce developer jen vydělat a snaží se mu prodat nekvalitní nemovitost?

R.Š.  Stavební věci pozná těžko. Třeba zakryté konstrukce člověk nijak nezjistí. Nepozná izolaci, jaké tam použily materiály. Vidí jen materiály, které jsou vidět navenek. Ale pokud nejsou venkovní materiály ošizené, dá se předpokládat, že bude v pořádku i ta vnitřní konstrukce.

D.B. Dá se to poznat hlavně z přístupu developera. Doporučuju vzít si s sebou před koupí bytu nebo domu vždy vlastního odborníka. Důležitá je vizuální prohlídka, ale i provedení samotným aktem koupě. Odborník by měl vysvětlit, co vše je součástí smlouvy, co je v ceně a co naopak není. To jsou komplikované věci a je dobré na toho mít někoho, kdo tomu rozumí. Pokud vím je  v Olomouci jedna max. Dvě společnosti co tyto služby zajišťují..

R.Š. Ještě jsem zapomněl dodat důležitou věc.Ve starším bytě Je nejlepší jednu noc přespat, než ho koupíte. Jen tak zjistíte, jak to tam funguje večer, co tam je slyšet.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here